אודות הפומיס

כ- 75% מנפח אבן הפומיס הם חללי אויר סגורים המצופים בקליפות אבן דקות וחזקות.

מקורה של אבן הפומיס באי יאלי שביוון והיא האבן הקלה בטבע. אבן הפומיס נוצרה מהתגבשות מהירה של חומר געשי בעודו באוויר עשיר בבועות גז ואדי מים, כאשר הבועות הרבות של הגזים ואדי המים בתוך האבן העניקו לפומיס מרקם ספוגי, נקבובי וקשה.

המשקל המרחבי של הפומיס הוא כ- 800 ק"ג לקוב, כחצי משקל אבן גיר או דולומיט. עקב צפיפות האבן הנמוכה, אבן הפומיס יכולה לצוף על פני המים.

מעצם היותה חזקה וקלה, אבן הפומיס משמשת אלפי שנים בתעשיית ייצור הבטון הקל ובטון קונסטרוקטיבי ושאינו קונסטרוקטיבי. בנוסף, מאפשרת אבן

הפומיס ייצור בלוקים קלים וחזקים במיוחד עם בידוד תרמי ובידוד אקוסטי מעולה ועמידות באש ברמה הגבוהה ביותר.

היתרון הגדול של הפומיס בתחום הבנייה נובע מחוזקו הגבוה ללחיצה ולמתיחה, מכושר ההדבקה המעולה שלו ומהתנהגותו המעולה עם כל סוגי הצמנטים.

הפומיס מיוון משמש בעולם גם ליישומים רבים נוספים, כמו ייצור מלטים קלים לטיח וטיט, בתעשיית המסננים לנוזלים כחומר לסינון מעולה ובמדינות רבות מיושם גם בחקלאות כמצע שתילה מעולה לגידולים של מצעים מנותקים וסוקולנטים.

התכונות הייחודיות של אגרגט הפומיס הוכרו כבר בתקופה היוונית העתיקה. אחרי היוונים גם הרומאים השתמשו בפומיס כאגרגט קל ביצור בטון קל וחזק. מבנים רבים אשר נבנו עם פומיס ברומא לפני כאלפיים שנה עדיין עומדים על תילם וזאת אף לאחר עשרות רעידות אדמה, לדוגמה- הפנתאון שברומא.

הפומיס הטוב בעולם מהאי יאלי שביוון מיובא לישראל על ידי חברת פומיס ישראל כבר מעל 34 שנים. למחצבת הפומיס ביוון יש תו תקן ישראלי לאגרגטים קלים על פי התקן האירופאי והתקן הישראלי לאגרגטים קלים.

חברת פומיס ישראל גאה בכך שהפומיס שהיא מייבאת הוא האגרגט היחידי בישראל ליישומי בנייה שקיבל "תו תקן ישראלי". בנוסף, לפומיס מיוון יש "תו ירוק" וסיווג אש ברמה הגבוהה ביותר שנתקבל ממכון התקנים הישראלי.

מתברר שלמרות מחירו היקר יחסית של הפומיס לטון ביחס לסומסום ליישומי תשתית לריצוף, תכונותיו מייצרות מצב שעלותו הסופית ליזם דומה למתחריו.

משקלו הקל בחצי ממשקל הסומסום, מניעת צורך חלקי בטיפול בגשרים תרמיים, מניעת הצורך בהוספת שכבת בידוד אקוסטי מתחת למצע – פלציב, והפחתה משמעותית בזמני השאיבה והריצוף, כל אלה משווים פחות או יותר בין החלופות.

מעל שני מיליון אזרחים בישראל גרים בבתים בהם מיישמים רכיבים עשויים אגרגט פומיס שמקורו באי יאלי שביוון.